GEVORKYAN, a.s. – Primární veřejná nabídka akcií na pražské burze

GEVORKYAN se stává první slovenskou společností, která uskutečnila primární veřejnou nabídku akcií na pražské burze. Společnost od investorů získala 727,3 mil. Kč, čímž se s přehledem stala historicky největší emisí na trhu PX START a zároveň se doposud jedná o největší emisi tohoto roku na celé pražské burze.

Globální dodavatel a technologický lídr v oboru práškové metalurgie, společnost GEVORKYAN, a.s. uzavřela 15.6.2022 primární veřejnou nabídku akcií prostřednictvím systému PX START Burzy cenných papírů Praha. Společnost od investorů získala 727,3 mil. Kč, čímž se s přehledem stala historicky největší emisí na trhu PX START a zároveň doposud největší emisí tohoto roku na celé pražské burze. Společnost GEVORKYAN, a.s. dokázala i přes aktuální složitou situaci na finančních trzích spojenou mimo jiné s geopolitickou a makroekonomickou situací, kdy akcie na burzách po celém světě zažívají pád, oslovit velké množství individuálních a institucionálních investorů. Tato emise stanovila tržní kapitalizaci společnosti na úrovni 4,13 mld. Kč a tím potvrdila její vhodnost do budoucna pro přechod na hlavní trh pražské burzy.

Hlavními poradci při IPO byly společnosti VERSUTE INVESTMENTS s.r.o. a BH Securities a.s. Komplexní právní poradenství v souvislosti s IPO poskytla advokátní kancelář HAVEL & PARTNERS.
Společnost GEVORKYAN, a.s. posunula dosavadní rekord společnosti Pilulka Lékárny a.s., která v roce 2020 v rámci své primární veřejné nabídky upsala akcie za přibližně 307 mil. Kč. Na trhu PX START se doposud v rámci denních aukcí obchoduje celkem 8 akciových titulů v celkové tržní kapitalizaci přibližně 5,7 mld. Kč. Novou emisí na trhu bude společnost GEVORKYAN, a.s. se svou tržní kapitalizací na úrovni 4,13 mld. Kč.

Výsledek primární veřejné nabídky akcií společnosti GEVORKYAN, a.s. je jednoznačným úspěchem zejména pro společnost jako takovou, pro její stávající i nové akcionáře, pro Burzu cenných papírů Praha a celkově pro kapitálový trh v České republice. Ekonomické a geopolitické okolnosti snad nemohly být horší, přesto investoři rozpoznali a ocenili kvalitní a stabilní společnost s velkým potenciálem růstu. Primární emisi akcií jsme i přes zmíněné složité podmínky nechtěli odkládat s ohledem na to, že těžká období a krize společnost GEVORKYAN, a.s. akcelerují a ještě více umocňují potřebu kapitálu k rozšíření výrobních kapacit, kterých má společnost vzhledem k extrémní poptávce historicky nedostatek. Společnost si díky svým výborným výsledkům v minulosti a díky transparentní komunikaci při prezentaci svých rozvojových plánů získala důvěru i velmi sofistikovaných investorů“.

Společnost GEVORKYAN, a.s. si tak jako v minulosti připsala několik nej. Jedná se o první slovenskou společnost na trhu PX START pražské burzy, o největší emisi na trhu PX START a zároveň o letos doposud největší emisi na BCCP jako takové.
“Bylo nám velkou ctí akcionářům GEVORKYAN, a.s. při tomto procesu asistovat a jsme přesvědčeni, že příběh společnosti GEVORKYAN, a.s. má před sebou mnoho dalších úspěšných kapitol,“ říká Luděk Palata, Partner společnosti VERSUTE INVESTMENTS s.r.o..

Úspěšný vstup na trh PX START představuje zahájení nové etapy rozvoje naší společnosti“ říká pan Artur Gevorkyan, CEO a majoritní vlastník společnosti; „Jak jsme již avizovali, převážnou část výnosu z emise ve výši 19,88 mil. EUR použijeme na rozšíření výrobních kapacit, jejichž současný objem nás již zásadně omezuje v dalším růstu. Další prostředky budou přednostně využity na snížení celkového zadlužení. Velmi malou minoritní část představuje prodej mých stávajících akcií (jen 100 tis. ks), přičemž získané prostředky využiji na částečné splacení hypoték bytů, ve kterých zdarma ubytovávám zaměstnance společnosti přicházející ze zahraničí. Tudíž se tento odprodej dá rovněž považovat za kapitál, který souvisí se společností“ dodává. „Je to pro mne velká čest, že na pražskou burzu poprvé přišla společnost ze Slovenska, vybudovaná imigrantem, a já opravdu ze srdce děkuji, že nás investoři i v této těžké době takto v dobrém přijali. Tuto emisi považujeme za velmi důležitý, nicméně postupný krok, kdy plánujeme v horizontu 5 let sekundární emisi a přechod na hlavní trh pražské burzy s vizí vybudovat ve střednědobém horizontu podnik s tržbami 300 mil. EUR a více.

Shrnutí výsledných parametrů IPO 2022 na trhu PX START

Emitent – GEVORKYAN, a.s. (slovenská entita)

Celkové výnosy z veřejné nabídky –  727,3 mil. Kč

Upisovací cena (za 1 akcii) – 248 Kč

Tržní kapitalizace po úpisu –  4 131 mil. Kč

Upsaný podíl – 17,61 %

Počet nově vydaných akcií –  2 732 800 ks

Počet prodaných akcií stávajících akcionářů – 200 000 ks

Termín 1. obchodního dne –  1.7.2022

Těší mě, že na trh PX START přichází první zahraniční emise. Je také vidět, že kvalitní emise najde své investory i v době, která IPO příliš nepřeje. Navíc se jedná o největší emisi na trhu PX START. Tato emise je téměř dvaapůlkrát větší než doposud největší emise Pilulky.“ říká Petr Koblic, generální ředitel Burzy cenných papírů Praha.

Se společností GEVORKYAN, a.s. spolupracujeme již více než 8 let a jsme hrdi na to že jsme od začátku rozpoznali její úspěšný obchodní model a měli příležitost spolufinancovat její rozvoj až do dnešního dne.Z úspěšného vstupu na burzu máme radost nejen proto, že jsme mohli našim klientům nabídnout atraktivní investiční příležitost, ale i že jsme zvládli proces, který pomohl otevřít cestu pro další případné emitenty ze Slovenské republiky, kteří by měli zájem a potenciál získat zdroje pro svůj rozvoj na BCCP“, říká Bohumil Pavlica, manažer oddělení alternativních investic a podnikového financování společnosti BH Securities a.s.