Fondy investující private equity nebo venture kapitál nabízejí střednědobý a dlouhodobý kapitál firmám, které nejsou veřejně obchodované. Cílem je podpořit jejich růst firem a úspěch na trhu. Obvykle jde o středně až dlouhodobou investici na období tří až sedmi let. Investory do private equity jsou v rámci západní Evropy především institucionální investoři jako penzijní fondy a pojišťovny.

Získání private equity nebo venture kapitálu je velmi odlišné od získání půjčky nebo úvěru např. od banky. Banka většinou požaduje záruky a zatíží podnik pravidelnými splátkami úroků a jistiny, které firma musí platit bez ohledu na to, zda se jí daří nebo ne. Private equity a venture kapitál jsou poskytovány za získání podílu ve firmě. Z investorů se stávají spolumajitelé firem a návratnost jejich investic je závislá na růstu a ziskovosti byznysu.

Fondy poskytující private equity nebo venture kapitál pomáhají firmám poradenstvím a aktivním zapojením do jejich řízení. Nejde tedy jen o poskytnutí finančních prostředků, ale i určitého know-how při řízení a rozvoji firmy.

Venture kapitál je specifický typ investice zaměřený na start-upy. Cílem je podpořit začínající podnikatele s jedinečnými nápady, kterým chybí finanční prostředky a mnohdy i znalosti a zkušenosti pro další rozvoj a růst jejich byznysu.

Přehlednou publikaci o tom, co je Private Equity a jak funguje najdete zde: Download our Little Book of Private Equity. 

Jaké pojmy se používají v PE a VC a co znamenají zjistíte zde: Slovník pojmů (k dispozici pouze anglicky).