Český PE a VC trh pandemii odolal

Objem divestic fondů private equity a venture kapitálu (PE / VC) se loni oproti roku 2019 více než zdvojnásobil na 170 milionů eur. Mírný pokles počtu nových investic oproti předchozímu roku byl kompenzován zvýšením hodoty transakcí, a to téměř o pětinu na 280 milionů EUR. Fundraising dosáhl zhruba 100 milionů EUR. Vyplývá to ze zprávy CVCA 2020 Private Equity Report, kterou společně vypracovaly The Czech Private Equity & Venture Capital Association (CVCA) a společnost Deloitte.

 

Ze statistik vyplývá, že český investiční trh byl vůči pandemii v roce 2020 z velké části odolný. Vzrostl zájem investorů o e-commerce a technologické společnosti, kdy pro nové investice byl klíčový především sektor ICT, ve kterém se odehrála téměř polovina transakcí. To odráží i trend v celé Evropě. Největší finanční objem však směřoval do oblasti biotechnologií a zdravotnictví. Dvě transakce z těchto segmentů představovaly v celkovém úhrnu 174 milionu eur.

 

„Je zřejmé, že české PE/VC fondy jsou i nadále strategickým a dlouhodobým zdrojem financování pro rostoucí společnosti a dopad Covid-19 v tuto chvíli není zásadně negativní. Pozorujeme však také jistou opatrnost, a to z pohledu investorů, kteří se v roce 2020 více soustředili na své stávající portfolio. Letošní rok nicméně ukazuje, že investoři se vrací k ambiciózním projektům,“ říká Dušan Ševc, partner v oddělení finančního poradenství Deloitte.

 

Významné investice směřovaly i do startupů, například česká společnost Credo Ventures spoluinvestovala s globálním VC fondem Index Ventures 2,75 milionů dolarů do pražského startupu Resistant AI založeného na kybernetické bezpečnosti a nezveřejněnou částku do společnosti StockStory, jejíž řešení automaticky generuje zprávy o finančních výsledcích největších firem na světě.

 

Oproti roku 2019 významně vzrostl objem divestic, a to ze zhruba 80 milionů eur na 170 milionů eur. K nejvýznamnějším exitům roku 2020 patřily prodej společnosti MSV Metal Studénka fondu Jet Investments společnosti Moravia Steel a prodej společnosti Walmark z portfolia fondu Mid Europa společnosti STADA Arzneimittel.

 

„I přes značnou opatrnost, která byla ze strany fondů cítit po velkou část roku 2020 kvůli pandemii, nakonec jak investice, tak exity v časovém srovnání s předchozími roky dosahují poměrně vysokých úrovní. Je velmi dobře možné, že bez dopadu covidu bychom se přiblížili rekordním úrovním aktivity private equity na českém trhu,“ hodnotí rok 2020 a private equity v tomto období Jiří Beneš, prezident CVCA a zároveň Managing partner fondu Genesis Capital Growth.

 

Fundraising dosáhl výše zhruba 100 milionů eur a je srovnatelný s rokem 2019. To značí důvěru trhu a z pohledu investičních cyklů se jedná o významný objem. Dlouhodobou důvěru investorů v český a středoevropský region potvrzuje i loni spuštěný fundraising Genesis Private Equity Fund IV (GPEF IV) společností Genesis Capital Equity, který se podle dostupných informací podaří letos dokončit a který se zaměří na investice do malých a středních společností se sídlem v České republice, na Slovensku, v Polsku, Maďarsku a Rakousku.

 

Přes polovinu raisovaného objemu představují prostředky ve venture kapitálových fondech, tedy fondech zaměřených na rané fáze rozvoje firem. „Celkově byl právě venture kapitálový sektor pandemií zasažen relativně minimálně, s výjimkou start-upů napojených na oblast cestovního ruchu a gastronomii. I ty však mnohdy pandemickou pauzu využily k vylepšení a dotažení svých produktů. A právě pandemie díky hladu po technologických novinkách, „vychytávkách“ či e-commerce posunula mnohé začínající technologické firmy raketově dopředu,“ doplňuje Zuzana Picková, výkonná ředitelka CVCA. „Naopak však pro řadu začínajících VC fondů bylo velmi náročné dokončit započatý fundraising.“

 

Zpráva CVCA 2020 Private Equity Report vychází ze sběru dat Invest Europe, evropské asociace PE a VC, který je nejreprezentativnějším v rámci odvětví PE/VC. Naleznete ji zde.