PE&VC fondy v souvislosti s koronavirem přehodnocují investiční strategie

Praha, 23. března 2020 – Český trh private equity a venture kapitálu, obdobně jako celý trh EU, očekává značné negativní dopady na své fungování v důsledku pandemie způsobené Covid-19. Fondy v ČR jsou investory především do malých a středních podniků, na nichž se výpadek způsobený koronavirem a souvisejícími opatřeními podepíše pravděpodobně nejvíce.

„Pandemie koronaviru bude mít minimálně krátkodobě výrazný dopad na globální ekonomiky a trh private equity nebude výjimkou. Současná bezprecedentní krize bude mít samozřejmě vliv i na krátkodobé finanční rozhodování PE fondů, přístup k existujícím i novým investicím. Následně můžeme očekávat i určité přehodnocování investiční a alokační strategie jednotlivých private equity fondů,“ říká k současné situaci Jiří Beneš, prezident CVCA a manging partner Genesis Growth Equity Fund.

Členové CVCA dělají v této fázi maximální opatření pro budoucí fungování svých portfoliových společností. „Zásadním úkolem manažerů fondů je podpora a stabilizace jejich portfoliových společností: pomoc zaměstnancům jednotlivých společností, zajištění kontinuity klíčových firemních procesů, udržení funkčních dodavatelských řetězců a zajištění likvidity do budoucna, neboť právě zde lze očekávat značné potíže,“ doplňuje výkonná ředitelka CVCA Zuzana Picková. Zástupci fondů se shodují, že investice, které v tuto chvíli jsou rozjednané, dokončí, ale u nových předpokládají jejich odložení do doby, než se situace uklidní. Předpokládají zároveň, že investiční aktivita se pouze odloží v čase a neměla by dramaticky spadnout.

Jaroslav Sopuch, partner fondu SkyLimit Investments, který se zaměřuje převážně na oblast strojírenství, dodává: „Všechny naše portfoliové společnosti z oboru strojírenství jsou zatím v plném provozu a nepociťují úbytek zakázek. Některé z nich dokonce získaly v posledních dvou týdnech nové významné projektové zakázky. Jedná se však pochopitelně o velmi křehký stav, který může být snadno narušen. Ať už výskytem nemoci uvnitř některé z našich firem nebo případným zpřísněním plošných karanténních opatření ze strany vlády. Do budoucna pro nás bude klíčová zejména podpora bank při profinancování zakázek, které jsou náročné na pracovní kapitál.“

Jakýkoli negativní ekonomický výkyv může být ještě citelnější pro venture kapitálové fondy. Společnosti, do nichž tyto fondy investují, jsou často na začátku svého ekonomického růstu a fondy jim pomáhají s dalším rozvojem. „Samozřejmě současná situace na naše jednotlivé investice bude mít dopad, i když je zatím brzy na nějaké definitivní závěry. Především firmy napojené na cestovní ruch budou čelit velkým problémům,“ říká Vladislav Jež, partner Credo Ventures. „Na druhou stranu některé firmy mohou v této situaci získat nové zákazníky,např. Around, komunikační platforma pro vzdálené týmy, IP Fabric, zabezpečení spolehlivého fungování síťové infrastruktury, či Segron, automatické testování mobilních aplikací.“

CVCA společně s dalšími evropskými asociacemi PE&VC usiluje o nastavení účelných opatření ze strany členských států EU na podporu postižených ekonomik jednotlivých zemí prostřednictvím informování a komunikace se zástupci Evropské komise a vlád členských států ohledně potřeb private equity sektoru a potenciálních dopadů.

Tiskovou zprávu naleznete zde.