Genesis Capital připravuje vznik nového fondu rozvojového kapitálu s cílovou velikostí 150 milionů euro

Genesis Capital, jedna z největších skupin z oboru rozvojového kapitálu ve střední Evropě, připravuje vznik nového fondu. Genesis Private Equity Fund IV (GPEF IV) bude již šestým private equity fondem Genesis Capital za dobu své více než dvacetileté existence. Podobně jako jeho předchůdci se GPEF IV zaměří na růstové investice v segmentu malých a středních podniků v České republice, na Slovensku, v Polsku, Maďarsku a Rakousku. Fond má cílovou velikost 150 milionů euro a vznik fondu se plánuje na začátek roku 2021.

“Jsme rádi, že můžeme prostřednictvím našich fondů přispět k podpoře podniků v České republice, na Slovensku a v sousedních zemích střední Evropy. Věříme, že GPEF IV pomůže v rozvoji nejméně desítce dalších středoevropských firem, které budou mít o tento typ financování zájem,” uvádí Jan Tauber, Chairman společnosti Genesis Capital Equity. “Novým fondem bychom chtěli navázat na úspěchy a atraktivní výsledky předchozích fondů,” připomíná Jan Tauber.

“GPEF IV bude investovat do zavedených firem s významným růstovým potenciálem, typicky v situacích, kdy úspěšní zakladatelé zvažují vhodné nástupce, nebo hledají kapitál k podpoře růstu své firmy, její mezinárodní expanzi či investicím do inovací, a rovněž v situacích, kdy nadnárodní korporace opouštějí ze strategických nebo jiných vnitřních důvodů pro ně okrajové trhy či aktivity a prodávají svá aktiva. Vidíme na trhu řadu takových příležitostí, mnohé firmy navíc dynamicky rostou a expandují v rámci regionu, a proto bychom je rádi podpořili prostřednictvím ještě většího fondu, než byl ten předchozí,” říká Ondřej Vičar, Řídící partner společnosti Genesis Capital Equity. “Fond bude investovat do nejrůznějších odvětví, přičemž preferovaná budou ta, se kterými mají fondy Genesis Capital pozitivní zkušenost, typicky B2B služby, lehká a střední výroba, IT služby nebo oblast specializovaného maloobchodu a služeb spotřebitelům,” doplňuje Ondřej Vičar k strategii fondu GPEF IV.

Skupina Genesis Capital zůstává i v případě svého šestého fondu u investiční strategie, která se jí dlouhodobě osvědčila. “Vhodné investiční příležitosti vyhledáváme na základě několika kritérií,” vysvětluje Radan Hanzl, Partner společnosti Genesis Capital Equity. “Především musí jít o firmu, která má silný růstový potenciál a zároveň prokáže schopnost úspěšně identifikovat a realizovat rozvojové projekty. Za mimořádně důležitý prvek považujeme kompetentní a zkušený manažerský tým. Spoléháme na partnerství s manažery našich portfoliových společností. Obvykle do firmy investují s námi a podílejí se jak na jejím budoucím zhodnocení, tak na investičních rizicích,“ dodává Radan Hanzl.

“Příprava a rozvoj nového fondu je velkou profesní příležitostí. Jsme přesvědčeni, že navzdory současné situaci je na trhu celá řada firem se zkušeným managementem, které mají ambici dále rozvíjet své podnikatelské aktivity a dokážou efektivně využít rozvojový kapitál. Náš profesionální tým investičních manažerů v Genesis Capital je připraven se příležitosti chopit a těší se na tuto výzvu,” uzavírá Tatiana Balkovicová, Senior Investment Director ve společnosti Genesis Capital Equity.