Fondy skupiny Genesis Capital ulovily štiku

Genesis Private Equity Fund IV (GPEF IV), nejnovější private equity fond skupiny Genesis Capital, koupil minoritní podíl v Hecht Motors, s.r.o., přední středoevropské skupině působící v oblasti výroby a prodeje zahradní techniky (pozn. Hecht znamená německy štika). Genesis Capital spojuje síly se zakladateli Hecht Motors Janem Kovačkou a Rudolfem Runštukem s cílem zrychlit expanzi skupiny v regionu a vstoupit na nové trhy.

Od svého založení v roce 1994 se skupina Hecht Motors postupně vypracovala na největšího distributora zahradní techniky v České a Slovenské republice, s ročními prodeji přes 130.000 kusů sekaček. „Historicky jsme dosahovali ročního růstu v řádu 15-20%, což nás dostalo tam, kde jsme nyní. Máme jasnou vizi, jak by měla naše společnost vypadat za 5-7 let, přičemž to hlavní bude posílení pozice na stávajících trzích v České republice, na Slovensku, v Maďarsku a Polsku, ale i přímý vstup na některé další perspektivní trhy v regionu. Věříme, že partnerství se skupinou Genesis Capital je zásadní pro naplnění této strategie,“ uvedl Rudolf Runštuk, jeden ze zakladatelů společnosti Hecht.

Podpora přerodu rodinných firem v profesionály řízené společnosti a jejich další rozvoj ve středoevropském regionu je doménou fondů rozvojového kapitálu (private equity) ze skupiny Genesis Capital. „Už více jak 20 let úspěšně pomáháme středoevropským podnikům se silným růstovým potenciálem. Hecht je dynamická společnost s jedinečným obchodním modelem. Kromě své značky Hecht a širokého portfolia vlastních výrobků společnost kombinuje rozsáhlou retailovou síť s online prodejem a velkoobchodními distribučními kanály, což poskytuje zajímavé možnosti expanze a růstu do budoucna. Základním předpokladem pro úspěšný rozvoj bude posílení vnitřní infrastruktury společnosti s důrazem na logistiku. Velmi se těšíme na spolupráci při dalším rozvoji Hechtu a jeho růstu ve středoevropského lídra v zahradní technice,“ říká Martin Viliš, partner společnosti Genesis Capital Equity, zodpovědný za transakci. Zároveň připomněl, že v oblasti retailu je Genesis Capital aktivní již řadu let, kdy se v portfoliu fondů skupiny historicky objevily společnosti jako například Datart, vedoucí síť prodejen elektro, nebo síť obchodů s počítačovými hrami JRC.

Minoritním přímým spoluinvestorem GPEF IV do Hecht Motors je i investiční skupina SPM, která v minulosti s fondy Genesis Capital investovala do zmíněného JRC a je i jedním z významných investorů do GPEF IV. „Hecht nám jako investice dává smysl, stojí na pevných základech a zároveň má před sebou velké růstové možnosti. V rámci naší vize se snažíme dlouhodobě pomahát lokálním společnostem z různých oborů s jejich rozvojem.“ uvedl Slavomír Pavlíček, řídící partner investiční skupiny SPM.