Enterprise Investors zvyšuje svůj podíl ve společnosti Anwim

Polish Enterprise Fund VIII, private equity fond spravovaný společností Enterprise Investors (EI), se stane majoritním akcionářem ve společnosti Anwim, největšímu nezávislému provozovateli čerpacích stanic v Polsku, obchodujícímu pod značkou MOYA. Společnost se také zabývá velkoobchodním prodejem pohonných hmot. Zvýšení podílu společnosti EI podléhá schválení antimonopolního úřadu.

Společnost Anwim byla založena v roce 1992 dvěma podnikateli a zpočátku působila jako velkoobchodník s pohonnými hmotami. V roce 2009 společnost své podnikání rozšířila o maloobchodní aktivity pod značkou MOYA a vybudovala celonárodní řetězec čerpacích stanic. Společnost Anwim je zastoupena ve všech polských vojvodstvích. Své prodejny má u hlavních dopravních tahů, lokálních silnic a také ve městech. Široká nabídka řetězce kromě pohonných hmot obsahuje také mini prodejny s kvalitním sortimentem, provozovny Caffe MOYA prodávající kávu a jídlo, myčky aut a služby na míru business klientele. MOYA je lídrem polského trhu v dynamice růstu.

 

Enterprise Investors vstoupila do společnosti Anwim v roce 2018, kdy provozovala 180 čerpacích stanic. Během pouhých tří čtvrtletí tohoto roku se řetězec rozšířil o dalších 29 stanic a do konce roku 2020 se očekává dosažení počtu 310 stanic. Tržby společnosti Anwim za rok 2019 činily 900 milionů eur.

 

„Velice nás těší, že zakladatel společnosti Anwim, pan Witold Butkiewicz, zůstává významným akcionářem a předsedou dozorčí rady. Uplynulé dva roky jsou nesporným důkazem toho, kolik toho je možné dosáhnout prostřednictvím harmonické spolupráce mezi podnikatelem a private equity fondem,“ uvedl Sebastian Król, partner Enterprise Investors zodpovědný za tuto investici.