Enterprise Investors prodali Wento

Polish Enterprise Fund VI, private equity fond spravovaný Enterprise Investors (EI), prodal Wento, přední polskou společnost zabývající se obnovitelnou energií se specializací na fotovoltaické projekty. Kupujícím je společnost Equinor, zaměřující se na široké spektrum výroby energie s aktivitami v oblasti ropy, plynu, větrné a sluneční energie ve více než 30 zemích po celém světě.

  • Hodnota transakce je 100 millionů eur;
  • Celkový hrubý výnos z investice činil 139 milionů eur.

Po zkušenostech získaných během svých investic do Polish Energy Partners (PEP), nyní Polenergia, společnost Enterprise Investors v roce 2012 znovu investovala do sektoru obnovitelných zdrojů energie, když založila Wento. EI přizvala ke spuštění projektu skupinu zkušených manažerů, včetně Wojciecha Cetnarského, zakladatele a bývalého generálního ředitele PEP. Zpočátku se Wento zaměřovalo na projekty větrné energie, ale v roce 2016 se nasměrovalo k trhu solární energie. Celkově Wento vyvinulo 177 MW fotovoltaických projektů do fáze zajištění smluv typu „contracts for difference“ v aukčním rámci stanoveném polskou vládou. Se zabezpečenými budoucími solárními projekty přesahujícími 1000 MW je společnost dobře vybavena, aby uspokojila rostoucí poptávku Polska po obnovitelné energii.

„Naše investice do Wenta sledovala měnící se podmínky polského trhu s obnovitelnými zdroji energie. Manažerský tým vedený Wojciechem Cetnarskim ukázal, že se dokáže přizpůsobit a vytrvat ve svém cíli vybudovat společnost, která smysluplně přispívá k zelené transformaci polského energetického sektoru a zároveň generuje dobré výnosy pro své investory,” uvedl Michał Rusiecki, řídící partner společnosti Enterprise Investors, který je za tuto transakci odpovědný. “Jsme přesvědčeni, že s novým vlastníkem získá Wento zdroje potřebné k tomu, aby se stalo ještě důležitějším přispěvatelem na trhu s obnovitelnou energií v Polsku,” dodal