Genesis prodává ze svého portfolia společnost KS Klima-Service světovému hráči ve výrobě vzduchotechniky TROX

Společnost KS Klima-Service, lídr v oblasti výroby vzduchotechnických filtrů a filtračních zařízení v České republice, sídlící v Příbrami, změní do konce května svého majitele. Genesis Private Equity Fund II (GPEF II) s 77% podílem spolu se zakladatelem společnosti, panem Jiřím Besedou držícím 20% podíl, a manažery se zbývajícím 3% podílem, se dohodli na společném prodeji 100% podílu KS Klima- Service v Německu sídlícímu světovému výrobci přístrojů a systémů pro vzduchotechniku TROX GmbH.

Společnost KS Klima-Service po 25 letech postupného růstu a inovací úspěšně završila svůj přerodz malé rodinné firmy na významného regionálního hráče na trhu vzduchových filtrů a filtračních zařízení. Spolu s Genesis Capital společnost rozšířila své portfolio produktů, navýšila tržby, expandovala na zahraniční trhy a po celou dobu byla vnímána jako velice atraktivní zaměstnavatel v regionu. Posledním krokem tohoto vývoje bylo dokončení nové výrobní haly u Příbrami, vybudované dle požadavků společnosti, a přestěhování z původních výrobních prostor v Dobříši začátkem loňského roku. Nové prostory u Příbrami umožňují navýšit výrobní kapacitu o 50 % a spolu se strategickým investorem nabízí další možnosti k budoucímu růstu a rozvoji společnosti. V roce 2018 společnost dosáhla obratu ve výši 10 mil. eur a zaměstnávala téměř 100 lidí.

Vstup Genesis do KS Klima-Service byl příkladem úspěšné generační obměny. Původní majitelé a zakladatelé, manželé Besedovi, dospěli k rozhodnutí stáhnout se z každodenního řízení rodinného podniku, avšak jeho další budoucnost jim nebyla lhostejná. Genesis nabídl odkup majoritního podílu a ponechání minority rodině Besedových. Genesis dlouhodobě považuje zkušený a kompetentní management ve vedení společnosti za jeden z nejdůležitějších faktorů úspěchu, a proto byl tehdejšímu managementu, posílenému o nové členy vedení, umožněn nákup menšího minoritního podílu a podílení se na celkovém výnosu z investice.

Řídící partner Genesis Capital, pan Jan Tauber, řekl: „S výsledkem investice do společnosti KS Klima jsme velice spokojeni. Společnost se dokázala proměnit z dynamicky rostoucího rodinného podnikuv roce 2012 do nezávisle řízené středně velké společnosti. Během šesti let se podařilo zdvojnásobit obrat a provozní zisk a připravit společnost na další růst v její nové moderní výrobní hale.“

„Výběr Genesis Capital za našeho partnera v roce 2012 byl správným rozhodnutím. V následujících letech se nám podařilo naplnit všechny naše cíle, které jsme si před transakcí předsevzali: pokračovat ve vývoji a produkci vzduchových filtrů, navýšit počet zaměstnanců společnosti a postavit nový, moderní výrobní závod. Akvizice KS Klima-Service společností TROX je perfektním naplněním našeho podnikatelského příběhu. Věřím, že pod vedením společnosti TROX, jednoho z předních světových výrobců vzduchotechniky a filtrace, bude KS Klima-Service ještě intenzivněji rozvíjet vývoj a výrobu vzduchových filtrů a celý její tým bude úspěšně čelit novým, zajímavým výzvám,“ konstatuje ke společné sedmileté spolupráci s Genesis Jiří Beseda, minoritní akcionář. Pan Jan Berger, předseda představenstva KS Klima dodává: „Za sebe a management mohu s potěšením říci, že novým vlastníkem KS Klima se stává právě TROX, společnost s velmi dlouhou historií a výbornou reputací. V loňském roce jsme se relokací do nové výrobní haly v Příbrami připravili na další růst. Věřím, že právě toto spojení se silným strategickým partnerem přinese skvělé příležitosti do budoucna, posílí naše postavení na trhu a umožní další rozvoj společnosti. “K transakci dále společně dodává pan Udo Jung a pan Thomas Mosbacher, členové představenstva společnosti TROX: “Naším cílem je rozšířit naši odbornost v oblasti filtrů, optimalizovat výrobní synergie, posílit a rozvíjet naší českou pobočku. Akvizicí KS Klima-Service také posílí naše přítomnost na trhu východní Evropy. Za konkurenceschopných provozních podmínek budeme mít vynikající možnost rozšířit filtrační byznys po celé Evropě. Těšíme se na dlouhodobou spolupráci, která začíná právě dnes.“

Poradenství na straně prodávajících zajišťovala u transakčních služeb pražská kancelář Deloitte, právní služby pražská kancelář Kinstellar.

„Velice nás v Genesis Capital těší, že se KS Klima-Service stane součástí světového hráče v oboru, který do dalších let umožní stavět na silných základech a celkovém potenciálu společnosti, a dále je rozvíjetn ejen v Příbrami, České republice, ale i v širším regionu. Přeji oběma společnostem jen to nejlepší a věřím, že jejich společná budoucnost bude stejně tak úspěšná, jako byla naše spolupráce s KS Klima doposud,“ uzavírá Radan Hanzl, partner Genesis Capital zodpovědný za tuto investici.

KS Klima-Service

Společnost byla založena v roce 1993 se zaměřením na import vzduchových filtrů z Německa. KS Klima-Service zahájila svou výrobu v Dobříši v roce 1995, a od té doby významně investovala do nových technologií a vývoje. V roce 2018 se společnost se svými téměř 100 zaměstnanci přestěhovala do moderní, na zakázku postavené výrobní haly v Příbrami. KS Klima-Service dodává více než 2000 zákazníků v České republice, na Slovensku a dalších evropských zemích. Mezi její hlavní výrobky patří kapsové a rámečkové filtry, HEPA a kompaktní filtry, reaktivace aktivního uhlí a speciální filtrační systémy vč. jejich projekce.

TROX GmbH

TROX je globálním lídrem ve vývoji, výrobě a prodeji komponent, přístrojů a systémů pro vzduchotechniku a klimatizace. Se svými 28 dceřinými společnostmi ve 26 zemích na 5 kontinentech, 14 výrobními závody a mnoha obchodními zástupci, působí TROX celkem ve více než 70 zemích.Skupina TROX v současnosti zaměstnává na 4000 lidí a dosahuje obratu téměř 500 mil. eur.

Zdroj: Genesis Capital