Enterprise Investors prodávají podíl ve společnosti Unilink

Polish Enterprise Fund VIII, private equity fond spravovaný Enterprise Investors (EI), prodal svůj podíl ve společnosti Unilink, předním distributorovi pojištění v regionu střední a východní Evropy. Unilink se stane součástí společnosti Acrisure, fintech společnosti provozující jednoho z top 10 největších zprostředkovatelů pojištění na světě. PEF VIII prodává celý svůj podíl ve společnosti Unilink. Vedení Unilink zůstane součástí společnosti.

  • Hodnota transakce nebyla zveřejněna;
  • Transakce je podmíněna získáním souhlasu regulačních orgánů.

Enterprise Investors investovali do společnosti Unilink v roce 2018 prostřednictvím navýšení kapitálu na podporu rozsáhlého programu fúzí a akvizic a částečného odkupu výměnou za 38,4% podíl ve společnosti. Společnost Unilink byla v té době lídrem na domácím polském trhu a chtěla posílit svoji pozici i expandovat do sousedních zemí. V současnosti je Unilink největší distribuční platformou v oblasti pojištění ve střední a východní Evropě. Posílila své postavení na polském trhu a získala silnou pozici v Česku, na Slovensku, v Bulharsku, Rumunsku a Moldavsku. Společnost rostla organicky i prostřednictvím akvizic s více než 60 add-on akvizicemi realizovanými od momentu akcionářského vstupu Enterprise Investors. Během tohoto období společnost Unilink nejenže zvýšila úroveň profesionality a digitalizace, ale také rozšířila přidanou hodnotu svých služeb vytvořením dvou nových platforem, tzv. generálních zástupců pro upisování pojištění (Managing General Agent – MGA) v Polsku a Rumunsku poskytujících komplexní služby pro pojišťovny. Růst hrubého předepsaného pojistného společnosti Unilink o přibližně 400 % za čtyři roky je jen jedním z ukazatelů její silné pozice na trhu.

„Podporovat růst společnosti znamená investovat do její budoucnosti, což také znamená věřit v její potenciál, podporovat management a zakladatele a být součástí její cesty k úspěchu,“ uvedl Dariusz Prończuk, vedoucí partner Enterprise Investors zodpovědný za tuto investici. „Společnost Unilink je předním konsolidátorem na polském trhu a v dalších zemích střední a východní Evropy. Jako jedna z velmi mála společností v tomto regionu také vytvořila program MGA a má plnohodnotnou kapacitu pojišťovat. Je to dobrá ukázka toho, jak v Enterprise Investors nejen podporujeme společnosti v jejich růstu, ale také identifikujeme unikátní příležitosti, které mohou přinášet přidanou hodnotu a přispívat k jejich dlouhodobému úspěchu,“ dodal.

Igor Rusinowski, generální ředitel společnosti Unilink, uvedl: „Pět let spolupráce se společností Enterprise Investors je výhrou pro obě strany. Z lídra na trhu distribuce pojištění v Polsku jsme ze společnosti Unilink vytvořili největšího hráče ve střední a východní Evropě, který je v čele tohoto segmentu v šesti zemích a působí prostřednictvím všech distribučních kanálů. S podporou Enterprise Investors jsme dosáhli pozoruhodného růstu a vybudovali si pevnou pozici do budoucna. Věříme, že partnerství s Acrisure nám pomůže stát se součástí největší platformy pro distribuci pojištění v Evropě, což je náš další cíl a dlouhodobá ambice. Sdílíme stejné hodnoty a podnikatelskou DNA s velmi silným zaměřením na podnikavost, fúze a akvizice a poskytování špičkových služeb. Náš tým je nesmírně nadšený, že se můžeme stát akcionáři společnosti Acrisure, pokračovat v expanzi jako součást globální firmy a zároveň využívat její schopnosti a technologie na našich trzích.“