Enterprise Investors prodávají podíl v JNT Group

Polish Enterprise Fund VII (PEF VII), private equity fond spravovaný Enterprise Investors (EI), dnes oznámil plánovaný prodej svého podílu ve společnosti JNT Group (JNT), jednom z největších výrobců, importérů a distributorů vína v Polsku. Podíl kupuje CEO společnosti Jakub Nowak, který tak spolu se skupinou investorů provede transakci ve formě manažerského odkupu (MBO). Po uzavření transakce se Jakub Nowak stane majoritním akcionářem společnosti.

  • Hodnota transakci nebyla zveřejněna;
  • Transakce podléhá schválení antimonopolního úřadu.

PEF VII získal společnost JNT (původně Jantoń) od rodiny zakladatelů v roce 2017. V čele společnosti stál od začátku Jakub Nowak, který ve firmě působil od startu své profesionální kariéry po dobu více než 20 let. Spolu s týmem EI vypracoval plán dynamického růstu společnosti JNT. Od změny vlastníků společnost neustále rostla a zvyšovala svůj podíl na polském trhu s vínem v porovnání s konkurenty. Dnes se její tržní podíl odhaduje na téměř 20 %.

Společnost JNT dosáhla této pozice investicemi do svých výrobních kapacit a marketingu, stejně jako akvizicí značek jako Grzaniec Galicyjski, Wino Makłowicz, Selekcja Makłowicz a Platinum Wines. Společnost minulé léto také začala s mezinárodní expanzí, když se její výrobky objevily v maloobchodních sítích v Rumunsku. V prosinci společnost JNT převzala místního rumunského konkurenta, čímž dále urychlila svůj růst prostřednictvím akvizic.

„Jsem rád, že JNT zůstává v rukou takového schopného manažera, jakým je Jakub Nowak. Jeho odborné znalosti trhu jsou bezkonkurenční a společnost zná do nejmenšího detailu. Jakub Nowak se významně podílel na dosavadním úspěchu JNT a má nejlepší předpoklady pro budování hodnoty společnosti do budoucna,“ shrnul transakci partner společnosti EI Sebastian Król, který je zodpovědný za tuto investici.

„Naše spolupráce s Enterprise Investors za posledních šest let byla velmi plodná a hodně nás naučila. Během tohoto období jsme nejen výrazně rostli a stali se největším polským výrobcem a distributorem vína, ale zároveň jsme profesionalizovali tým, výrazně zvýšili výrobní kapacity, optimalizovali produktové portfolio a úspěšně dokončili domácí i zahraniční akvizice. Naším ambiciózním plánem pro další etapu rozvoje je, aby se JNT stala největší skupinou v Polsku a vybudovala si silnou pozici na mnoha mezinárodních trzích,“ komentoval Jakub Nowak, CEO společnosti JNT.