Enterprise Investors investují do společnosti Goodspeed

Polish Enterprise Fund VIII, private equity fond spravovaný Enterprise Investors (EI), investuje do společnosti Goodspeed, největšího polského poskytovatele vysoce specializovaných logistických služeb s kontrolovanou teplotou pro výrobce krabičkových jídel na míru (“ready-to-eat meal box“).

  • PEF VIII získá ve společnosti Goodspeed 49,8 % podíl;
  • Zakladatelé společnosti Sylwester Rypina a Paweł Rypina si zachovají majoritní podíl a budou s EI spolupracovat na dalším dynamickém rozvoji společnosti;
  • Výše investice nebyla zveřejněna;
  • Transakce podléhá schválení antimonopolního úřadu.

Společnost Goodspeed vznikla v roce 2009 a zpočátku zajišťovala donáškové služby pro jediného výrobce krabičkové diety v jedné z varšavských čtvrtí. Dnes je nezpochybnitelným lídrem v poskytování vysoce specializovaných logistických služeb s nepřerušeným chladírenským řetězcem pro polské výrobce krabičkových jídel na míru. Společnost obsluhuje více než 4 600 měst a obcí v celém Polsku. Udržuje si nejvyšší standard služeb a výjimečně efektivní dodavatelský řetězec díky bezkonkurenčnímu know-how a logistickým procesům (podpořeným vlastní IT platformou), které jsou přizpůsobené specifikům tohoto trhu.

Společnost Goodspeed využívá výhody z rozsahu díky své velikosti a celostátní působnosti. Její obchodní model je založený na specializovaném logistickém řetězci, který potřebuje každý dodavatel krabičkových jídel, a proto se obtížně replikuje. Ve výsledku společnost Goodspeed čerpá hned z několika konkurenčních výhod. Vedoucí postavení na trhu potvrzují i finanční výsledky: v roce 2022 dosáhly její tržby 18 milionů eur, přičemž letošní cíl přesahuje 27 milionů eur.

„Goodspeed dělá to, co je v logistice nejtěžší – rozvoz zboží s kontrolovanou teplotou na posledním kilometru,“ uvedl partner společnosti Enterprise Investors Michał Kędzia, který je zodpovědný za tuto investici. „Jedinečné know-how společnosti, které umožňuje doručování od dveří ke dveřím, a rostoucí úloha přímého prodeje v segmentu potravin vytvářejí potenciál pro expanzi do nových kategorií výrobků. Díky tomu, že Goodspeed provozuje rozsáhlou logistickou síť s kontrolovanou teplotou na posledním kilometru, může svoji nabídku pro koncové zákazníky rozšířit o širokou škálu dalších služeb,“ dodal.

Sylwester Rypina, zakladatel společnosti Goodspeed a její generální ředitel, shrnul rozvojový potenciál společnosti následovně: „Ve spolupráci s naším novým partnerem v podnikání plánujeme posunout dynamický rozvoj společnosti o úroveň výše. Vidíme, že můžeme rozšířit své kompetence o nová řešení pro naše zákazníky. Kromě toho – protože spolupracujeme s mnoha výrobci krabičkových jídel a obsluhujeme značnou část tohoto trhu – jsme přesvědčeni, že dokážeme využít svou vedoucí pozici a nabídnout zákazníkům další specializované služby. Již léta zdokonalujeme velmi náročný logistický proces pro odvětví stravování. Každý večer alokujeme desítky tisíc jídel pro výrobní společnosti po celém Polsku a dodáváme je během několika hodin do rukou spotřebitelů, a to za plné kontroly nad logistikou chladírenského řetězce. S podporou našeho nového partnera plánujeme tyto kompetence rozvíjet na zahraničních trzích. Chceme také vstoupit do nových odvětví a nabídnout našim stávajícím zákazníkům další zajímavá a inovativní řešení.“