Enterprise Investors investují do expanze Ekoenergetyka-Polska

Polish Enterprise Fund VIII, private equity fond spravovaný Enterprise Investors (EI), získá významný minoritní podíl v high-tech společnosti Ekoenergetyka-Polska (Ekoenergetyka), zaměřené na řešení v oblasti infrastruktury nabíjecích stanic pro elektromobily.

  • Fond investuje více než 45 milionů eur do společnosti Ekoenergetyka-Polska a dalších projektů souvisejících s elektromobilitou;
  • Transakce je podmíněna získáním souhlasu antimonopolního úřadu.

Polská technologická společnost Ekoenergetyka nabízí unikátní řešení pro globální trh. Zaměřuje se především na vývoj a výrobu nabíjecí infrastruktury jak pro elektromobily ve veřejné a komerční dopravě, tak i pro soukromá vozidla. Sektor elektromobility zaznamenává v posledních letech prudký růst, zejména díky technologickému pokroku a rostoucímu povědomí zákazníků, kteří stále častěji volí ekologická řešení. K udržení tohoto tempa růstu a splnění současných i budoucích požadavků trhu je zapotřebí stabilní, široce dostupná, a především technologicky vyspělá nabíjecí infrastruktura. Společnost Ekoenergetyka je jednou z velmi malého počtu společností na světě, které taková řešení nabízejí.

Společnost Ekoenergetyka se zrodila z akademického výzkumného projektu, který v roce 2009 založili pánové Bartosz Kubik a Maciej Wojeński. Dnes je společnost předním poskytovatelem pokročilých vysoce výkonných nabíjecích řešení a má potenciál stát se globálním hráčem. Její řešení a služby již byly zavedeny ve velkých evropských městech – Barceloně, Berlíně, Hamburku, Mnichově, Paříži a Varšavě. Díky svým neustále se rozšiřujícím výzkumným a vývojovým kapacitám, špičkovým výzkumným zařízením a prvotřídnímu výrobnímu vybavení je společnost Ekoenergetyka technologickým lídrem ve svém oboru a úspěšně konkuruje mezinárodním hráčům. Vývoj produktů od výzkumu a vývoje přes návrh a konstrukci až po prodej a marketing probíhá kompletně interně. Společnost Ekoenergetyka nabízí širokou škálu servisních a poprodejních služeb, které zahrnují nepřetržitý monitoring nabíjecích stanic a zákaznickou podporu v polštině, angličtině a němčině. V čele společnosti stojí mladý manažerský tým, který má správnou kombinaci vize, odborných znalostí a motivace k realizaci ambiciózního plánu expanze.

„Pevně věříme v dynamický růst sektoru elektromobility a velmi na nás zapůsobily inovace a technologická vyspělost společnosti Ekoenergetyka, stejně jako to, jak společnost komercializuje svá řešení,“ uvedl Sebastian Król, partner Enterprise Investors zodpovědný za tuto investici. „Jedinečné zkušenosti a flexibilitu společnosti, stejně jako vysokou kvalitu jejích výrobků, oceňují ti nejnáročnější zákazníci v Polsku i v zahraničí. Řešení společnosti Ekoenergetyka si vybrali a uvedli do provozu největší provozovatelé veřejné dopravy v Polsku a Evropě, stejně jako velké sítě čerpacích a nabíjecích stanic. Společnost se tak podílí na rozvoji tohoto nového rychle rostoucího trhu. Tuto výhodu plánujeme využít k posílení vedoucí pozice společnosti Ekoenergetyka,“ dodává.

„Rozhodli jsme se spojit s Enterprise Investors, abychom využili jejich zkušeností s rozvojem mladých podnikatelských firem, které se nacházejí ve fázi rychlého růstu. Ekoenergetyka plánuje rychlou expanzi, zejména na zahraničních trzích. Pro tento další krok v rozvoji naší společnosti jsme hledali silného finančního partnera, který by nás podpořil kapitálem i zkušenostmi. Nyní se můžeme soustředit na to, abychom se stali lídrem na trhu,“ řekl Bartosz Kubik, spoluzakladatel společnosti Ekoenergetyka.

„S podporou Enterprise Investors plánujeme pokračovat v dynamickém růstu a ještě rychleji rozvíjet náš technologický, výrobní a organizační potenciál. Naším cílem je vytvářet nejlepší řešení s nulovými emisemi pro dopravu budoucnosti. Naší prioritou je celková spokojenost zákazníků, a proto jsem rád, že máme partnera, se kterým dosáhneme svých nejambicióznějších cílů ve výrobě, servisu a udržení našich systémů na špičkové úrovni,“ uvedl Maciej Wojeński, spoluzakladatel společnosti Ekoenergetyka.

Společnosti Enterprise Investors při transakci radili právníci společnosti DLA Piper Giziński, Kycia; společnost Ekoenergetyka-Polska a její zakladatele zastupovala právní kancelář Rubicon Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów Barbara Łągiewka.