Anwim pověřuje banku BNP Paribas prozkoumáním strategických možností

Anwim, nejrychleji rostoucí prodejce pohonných hmot v Polsku a vlastník řetězce čerpacích stanic MOYA, oznámil, že najal banku BNP Paribas, aby zhodnotila současnou situaci na trhu a potenciální scénáře budoucího vývoje firmy.

Společnost Anwim byla založena v roce 1992 a zpočátku se zabývala výhradně velkoobchodem s pohonnými hmotami. V roce 2009 společnost zahájila maloobchodní prodej a vytvořila nezávislý celostátní řetězec čerpacích stanic. Polish Enterprise Fund VIII, private equity fond spravovaný Enterprise Investors, získal významný menšinový podíl ve společnosti Anwim v roce 2018. V té době společnost Anwim vlastnila něco málo přes 180 čerpacích stanic a měla roční tržby 730 milionů eur. O dva roky později – v roce 2020 – fond navýšil svůj podíl na majoritní. Dnes je společnost Anwim, která provozuje přes 400 čerpacích stanic, ve společném vlastnictví PEF VIII a menšinových akcionářů, mezi nimiž jsou zakladatelé společnosti. Tržby se loni přiblížily 2,8 miliardám eur.

MOYA je největší nezávislý řetězec čerpacích stanic a nadále rychle roste. Stanice MOYA jsou přítomny ve všech polských vojvodstvích, s prodejními místy podél hlavních tranzitních tras i místních komunikací, stejně jako ve městech. Široká nabídka řetězce zahrnuje kromě prodeje pohonných hmot dobře zásobené prodejny, provozovny Caffe MOYA s jídlem na cesty a další služby. MOYA také rychle roste ve fleetovém segmentu. Růst podpořila expanze na mezinárodní trh s fleetovými kartami v roce 2022, kdy MOYA koupila společnost The Fuel Company, nizozemského operátora karet TFC.